Dominika Olszowy (ur. 1988 w Gorzowie Wielkopolskim) realizuje prace na pograniczu różnych mediów, wykorzystując m.in. wideo, performans, instalację, scenografię oraz specyficzną mieszankę prawdy z konfabulacją. Czerpie z konwencji oraz stylistyki amatorskiego teatrzyku, kabaretu, mockumentu czy telewizyjnego talk show, które swobodnie łączy i wyolbrzymia do granic pastiszu. Dominka Olszowy tworzy prace, które niekiedy traktuje jako amulety zaklinające i oswajające pogrążoną w kryzysie rzeczywistość. W swoich pracach bazuje często na doświadczeniach osobistych. Przetwarza je jednak w uniwersalne, przepełnione subtelnym humorem wypowiedzi na temat ludzkiej kondycji i czasu. Od 2008 roku tworzy efemeryczną Galerię Sandra. Współtworzyła radykalną grupę hip-hopową Cipedrapskuad oraz gang motorowerowy Horsefuckers M.C. Często współpracuje z teatrem tworząc scenografie do spektakli. Mieszka i pracuje w Warszawie.
Swoje prace prezentowała m.in. w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki, CSW w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, lokalu_30 czy Galerii Raster w Warszawie. Jest tegoroczną laureatką Spojrzeń nagrody Deutsche Bank przyznawanej młodym twórcom.
Program pracowni:
W roku akademickim 2019/20 Pracownia gościnna zamieni się w Pracownię Sandry 2020. Studenci dostaną do rąk własnych efemeryczny twór jakim jest Sandra Art Gallery.
Program pracowni będzie opierać się przede wszystkim na współpracy, na wspólnym kolektywnym tworzeniu przestrzeni, w których artystki i artyści realizować będą swoje programy, potrzeby, marzenia i wyobrażenia dotyczące sztuki.
“SANDRA ART GALLERY”
Sandra Art Gallery powstała w 2008 roku w czasie studiów Dominiki Olszowy, jako enklawa w instytucjonalnym pejzażu sztuki i oddolna platforma współpracy z innymi artystami, a dokładniej mówiąc – z artystkami. Początkowo realizowała jedynie przedsięwzięcia z udziałem kobiet, z czasem stała się koedukacyjna. Efemeryczna Sandra jest autonomiczna i bezinteresowna, nie ma siedziby ani struktury, ignoruje instytucjonalne i rynkowe mechanizmy, pojawia się i znika w zależności od potrzeb. Nie wiążą jej rygory dobrego smaku, poprawności i powagi. Wybory Sandry nie są oparte na kalkulacji, a na więzach przyjaźni, intuicji i entuzjastycznej współpracy.
W roku 2019 Sandra została przejęta przez trójkę młodych kuratorek: Magdalenę Adameczek, Olę Polerowicz oraz Tomka Pawłowskiego, realizują one program roczny skupiony na współpracy z młodymi artystkami z Poznania.
Inne dotychczasowe działania Sandry to: wystawy "Majtki" (Łazarz, 2008), "Będzie laska w Galerii Sandra" (Jeżyce, 2010), Sandra Salon / Prestiż i Styl (Warszawa, 2013), "Horsefuckers moped Club" (CSW Warszawa, 2015) oraz Festiwal Performance Na Patelni (2015).
Ilustracja/ zapowiedź: EGO TRIP 2017