23.09—30.09.2020 SINFONIA VARSOVIA, Grochowska 272, Warszawa
Wystawa dostępna do zwiedzania w godzinach 15.00-19.00 w dniach 24-30.09. Prosimy o kontakt telefoniczny w celu umówienia zwiedzania: 604 106 146.
OTWARCIE WYSTAWY DUALNE
w starym pałacu Sinfonia Varsovia oraz na SPOTW.PL w formie live-streamingu
WERNISAŻ
23. WRZEŚNIA o 1900
WERNISAŻ ON-LINE
23. WRZEŚNIA o 1915
WYDARZENIE FB
https://www.facebook.com/events/879282512606916
U m n i e R a j / Łukasz Malinowski
Historia obozów koncentracyjnych jest powszechnie znana. Ale czy na pewno? I czy została odczuta?
Łukasz Malinowski powrócił do rodzinnego Działdowa, by odkryć lokalną historię mniej znanego obozu zagłady Soldau. Za pomocą środków malarskich i działań przestrzennych ukazuje świat, w którym ścierały się nierówne siły więźniów i ofiar z nazistowskim katami. Gdzie nieludzkie cierpienie „produkowane” było na co dzień w fabryce śmierci.
Tytuł pracy U m n i e R a j próbuje oddać uczucia jakie targały ofiarami nazizmu. Często były to skrajne emocje, od nadziei powrotu do domu, gdzie czeka „raj rodzinny”, aż po zakończenie gehenny poprzez śmierć, której wielu pragnęło „rzucając się na druty”. Wiedząc, że dostąpią Raju.
Nazistowski plan pod kryptonimem Lebensraum (Przestrzeń życiowa) zakładał zajęcie i eksploatację Europy Środkowo – Wschodniej dla zwiększenia terytorium i uzyskania przez III Rzeszę robotników przymusowych. Innym zbrodniczym planem była całkowita eksterminacja Żydów europejskich.
Cykl obrazów Lebensraum, odzwierciedla nadzieję i strach więźniów, a także emocje, które towarzysza nam przy wspomnieniach czasów II wojny światowej. Niepokoje, które niestety stają się aktualne w XXI wieku, gdzie powrót do faszyzmu, wcześniej nie do pomyślenia, jest coraz bardziej realny.
Łukasz Malinowski w swojej twórczości wykorzystuje różne materiały. Nie ogranicza się do płótna i farby. Dla tego twórcy kawałek brudnej deski, karton po urządzeniach AGD bądź stary dywan stanowią punkt wyjścia do procesu kreacji.
Obrazom towarzyszą dwie instalacje przestrzenne - Chlebak i Trap. Są one odzwierciedleniem działdowskiej historii KL Soldau. Mieszkańcy Działdowa ukrywali chleb w ziemi dla ratowania więźniów. Wspomniane instalacje są jednocześnie próbą szerszego spojrzenia na problem Holokaustu.
Łukasz Malinowski swój dyplom realizuje na macierzystym Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP. Jego prace malarskie powstały pod opieką promotora prof. Wojciecha Cieśniewskiego, zaś instalacje w ramach aneksu w Pracowni Struktur Wizualnych pod opieką dr hab. Jana Mioduszewskiego.