Galeria Labirynt 2
ul. Grodzka 3, Lublin
Otwarcie: 21.01.2022 (piątek), godz. 19.00
wystawa czynna: 21-1-2022 - 20-3-2022
O wystawie
Na swojej wystawie Aleksandra Liput pozwala nam odkryć utraconą więź z naturą. Witajcie w rzeczywistości magicznych totemów, zagadkowych talizmanów i prowizorycznych szałasów, które symbolicznie koją i dają schronienie.W swoich pracach artystka powołuje do życia świat nieantropocentryczny, zrodzony z marzeń, tęsknot i fantazji. Odwołuje się do uniwersalnych archetypów, obecnych w kolektywnej podświadomości: obiekty przez nią tworzone są równie znajome, co tajemnicze, mogą stanowić dzieła jeszcze nieznanych, pradawnych plemion. To fantastyczna utopia, której tak bardzo potrzebujemy w świecie zdominowanym przez technologie i chłodną kalkulację.
Tak, jak w pradawnych rytuałach gesty miały moc sprawczą, tak tworzenie sztuki staje się czynnością magiczną: żmudna praca rąk przy wyplataniu płóciennych kołtunów służy rzucaniu zaklęć, aby na powrót zaczarować rzeczywistość i odnaleźć utraconą duchowość.
Aleksandra Liput wykorzystuje w swoich pracach elementy naturalne, jak i ewidentnie sztuczne, szukając balansu między współczesnością i tym, co ponadczasowe. Jej wystawa stanowi zachętę do obserwowania natury i odkrywania drugiego, głębszego sensu zjawisk w naszym otoczeniu.
Tytuł zaczerpnięty z wiersza: „Drżąca firanka” Allena Ginsberga. (link do wiersza)
Aleksandra Liput (1989) – artystka wizualna, zajmująca się ceramiką, miękkimi rzeźbami, obiektami i instalacjami. W swojej twórczości mierzy się z problematyką lęku, dziedziczenia traum, szeroko rozumianą duchowością i magicznymi przedmiotami. Interesuje się koncepcjami związanymi z mitem i utopią. Asystentka i doktorantka na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Współtworzy duet kuratorski DZIDY. Jej prace były prezentowane m.in. w Galerii Labirynt w Lublinie, Galerii Arsenał w Poznaniu, Fundacji Galerii Foksal w Warszawie. Finalistka Coming Out – Najlepsze Dyplomy ASP w Warszawie (2017).
Wystawa rozprawy doktorskiej Aleksandry Jaxa-Chamiec pt. „Dzisiaj za oknem drzewa wyglądały jak żywe istoty na księżycu” realizowanej na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Promotorem rozprawy jest prof. Tomasz Milanowski.