IBERIA - Grzegorz Kozera

Opublikowano 7 lutego 2022

„Iberia” Grzegorza Kozery powstała w 2021 roku jako cykl ilustracji do książki prof. Teresy Grzybkowskiej „Dama z Elche. W kręgu sztuki hiszpańskiej” (Wydawnictwo Austeria, 2021). Zawarte w tomie refleksje stanowiły inspirację dla artysty, a także wpłynęły na ostateczny wybór tematów z przebogatego dziedzictwa hiszpańskiego.
Seria 85 kolaży obejmuje czasy prehistoryczne, nowożytne oraz XX wieczne kultury Hiszpanii, a każdy z rozdziałów książki doczekał się kilku plastycznych wariantów. Dla Grzegorza Kozery „Iberia” to również symboliczny powrót do swoich kolażowych początków. To właśnie w Hiszpanii, w ramach stypendium Erasmus na Universidad de Granada w latach 2008/2009 wykonał swój pierwszy dojrzały cykl kolaży „Szkicownik znaleziony w Granadzie”. Obecny projekt jest też autorskim hołdem dla sportretowanego w książce jednego z ojców tej techniki Pablo Picassa, którego nazwisko pojawia się nie bez kozery na plakacie krakowskiej wystawy.

Instituto Cervantes, Kraków 08.02-30.03.2022