III Pracownia Malarstwa

dr hab. Antoni Biberstein-Starowieyski

dr Michał Szuszkiewicz

Zasadą procesu dydaktycznego jest indywidualne podejście do każdego studenta i studentki.

Nawet najlepiej opracowane metody kształcenia nie zastąpią postawy otwarcia na nowe zjawiska w sztuce, jakie, nieraz nieświadomie, wnoszą do pracowni młode artystki i artyści. Zadaniem osoby prowadzącej jest gotowość na przyjęcie twórczości każdej osoby i analiza tej twórczości z pozycji doświadczenia. Potencjał malarstwa daje się wyrazić tylko w obrazie, ale niezbędna jest do tego intensywna wymiana myśli. Dialog jest zatem podstawowym narzędziem w pracy dydaktycznej.

W Pracowni zajmujemy się głównie pojęciem obrazu, które, choć w poszerzonym znaczeniu, można identyfikować jako malarstwo.
Traktujemy malarstwo jako dziedzinę sztuki całkowicie współczesną, zdolną mierzyć się z aktualnymi problemami świata, a także jako obszar autonomicznej i osobistej wypowiedzi.
Droga kształtowania własnego języka malarskiego przebiega pomiędzy określeniem przestrzeni indywidualnych zainteresowań i poszukiwaniami możliwości jakie daje warsztat.
Jednocześnie wszystkie działania interdyscyplinarne mogące poszerzać, czy uzupełniać perspektywę malarstwa, znajdują się w zakresie programu pracowni.

Oprócz regularnych zajęć i spotkań „przy pracy” przewidujemy współpracę z instytucjami zewnętrznymi, „wyjście” z uczelni, a także spotkania z artystkami i artystkami, wspólne przeżywanie bieżących zjawisk w sztuce.