Pracownia Tkaniny Artystycznej

dr Elwira Sztetner

dr Karolina Lizurej

Studentki i studenci wybierający specjalizację w Pracowni Tkaniny Artystycznej mają możliwość zapoznania się z technikami mieszczącymi się w granicach szeroko pojętej tkaniny. Można u nas nauczyć się tkać, szydełkować, haftować, szyć, pleść makramy, farbować, malować na podłożach tekstylnych, robić batik, shibori, filc.

Zależy nam na tym, by w pracowni powstawały prace unikatowe, wykraczające poza rzemieślniczy warsztat. Dlatego nauczanie technik całkowicie podporządkowane jest realizacji autorskich prac, a stopniowe rozwijanie umiejętności warsztatowych zawsze idzie w parze z rozwojem indywidualności twórczej. Nasze studentki i studenci poszukują nowych zastosowań dla tradycyjnych technik, modyfikują i łączą techniki albo stosują nietypowe materiały. Haftują na folii, robią batiki na drukach reklamowych, tworzą patchworki z paragonów, szyją rzeźby ze starych ubrań. Ich prace odzwierciedlają zauważalny w sztuce współczesnej wzrost zainteresowania problemami o naturze globalnej. Katastrofa klimatyczna, wymieranie gatunków, nadprodukcja i konsumpcjonizm to tylko niektóre z nich.

Naszym celem dydaktycznym, oprócz dbałości o stronę formalną i techniczną prac, jest skłonienie do krytycznej refleksji nad kulturą, kształtowanie etycznej, odpowiedzialnej postawy, zachęcanie do aktywizmu społecznego. Nasze studentki i studenci potrafią tworzyć naprawdę ciekawe prace osadzone w realiach sztuki współczesnej.